שם:
נייד:
דוא"ל:
נושא הפניה:

איך משחקים עם הקלפים , והאם לעבוד עם קלפים גלויים או קלפים סמויים ?להלן הדרכה מקצועית איך וכיצד, למתחילים וותיקים כאחד העובדים עם קלפים טיפוליים :


1. בסדנאות הראשונות ההמלצה היא לעבוד עם קלפים גלויים על מנת להעניק ביטחון וחופש בחירה למשתתף, כך תהיה לו תחושת שליטה  בדרך בה הוא מציג את האני שלו. בהדרגה לשלב ולהוסיף בתהליך גם קלפים סמויים. יש לקחת בחשבון שתהליך בחירת קלפים גלויים מצריך זמן ארוך יותר. כמו כן, יש לשים לב לסגנונות הבחירה של המשתתפים. יש המעדיפים ומרגישים יותר בטוחים בבחירת קלף סמוי , ואחרים ירגישו בטוחים יותר דווקא בבחירת קלף גלוי.

2. להשתמש בתהליכים הראשונים בקלפים שהם יותר קונקרטים (נושאים תחומים, מדויקים,ברורים) העוזרים לנו להגדיר את הסיטואציה או את הבעיה. בהדרגה לעבור לקלפים מופשטים יותר , כאשר ניתן לשלב במקביל את שני הסוגים.

3. אין צורך להשתמש בכל קלפי ההערכה. ניתן למיין תמונות או מילים על פי הצורך או הנושא המדובר, בעיקר במקרים של חשש להצפה רגשית.

4. אפשר ורצוי לשלב בין ערכות שונות , על מנת להעשיר את מגוון האפשרויות ואופי התהליך או הסדנא.

5. יש לתת חופש ומתן אפשרות להחליף או להוסיף קלף, מעין קלף הבהרה , ולא לכפות את הקלף על התהליך.

6. יש לאפשר מרחב וזמן להתבוננות בקלף. לזמן יש אלמנט מאד משמעותי על מנת ליצור גשר בין עולם הגרויים החיצוני לבין עולם התוכן הפנימי. חשוב לזכור כי קלפים מהווים גשר יצירתי בין העולם הפנימי לעולם החיצוני , ובין התקשורת התוך אישית לתקשורת הבינאישית.

7. הדהוד- ניתן לתת מקום לקלפים שהשתתפו בתהליך וניתן לחזור אליהם כעבור זמן מה, על מנת לבחון האם דברים השתנו ביחס לראית הנושא.

8. ניתן לעבוד רק עם התמונות או רק עם המילים, ניתן להסתיר את המילים או המסרים באצבע , או לשלב בין התמונות לבין המילים באופן לא סימטרי.

9. חשוב להתחבר למאגר היצירתי שבתוככם ''ליוצר הפנימי '' ולגוון את ההפעלות בהתאם לצרכי ההדרכה או בהתאם למטרות תהליכי האימון/הטיפול.

10. העבודה עם הקלפים מאפשרת מסע אינסופי על כנפי הדמיון היוצר לכן הכי חשוב לפעול מתוך הנאה, שמחה , התלהבות , סקרנות, למידה, צמיחה וחופש יצירתי .