שם:
נייד:
דוא"ל:
נושא הפניה:

האם אתה מרגיש תקיעות בדרמת החיים ? • מה זאת תקיעות ?

 • (אל תתאמצו לחפש את המונח ”תקיעות” במילון )

 • כיצד מזהים תקיעות ? • מה תורם לתחושת תקיעות ? • איך לצאת מתקיעות מקיפאון לזרימה ?
  מודל ששה שלבים


תקיעות היא כאשר אדם חש חוסר שליטה , וצורך עז בשינוי או ברצון עז לשנות את המצב הקיים במשאבים הקיימים לרשותו. אדם שחש תקוע בתחום אחד של החיים יחווה לעיתים קרובות תחושת של עמידה במקום גם בתחומים אחרים של החיים.

כיצד מזהים תקיעות ?


אם את או אתה חשים את אחד או יותר מ-12 הסיפטומים הבאים , דעו לכם כי אתם נמצאים בתחושת תקיעות באחד מתחומי החיים :
 • תחושה של תסכול וחרדה בנוגע לתחום מסוים בחיים.
 • תחושה של סטרס (לחץ גבוה)
 • תחושת אכזבה, עצבנות וכעס על החיים או על אנשים סביבך
 • תחושה של ריקנות , חוסר תכלית ומשמעות וחוסר מיקוד בחיים
 • חוסר יכולת לקחת אחריות על נסיבות החיים
 • תחושת פקפוק וספקנות מוגברת לגבי מסוגלות אישית ומקצועית היוצרת ירידה בהערכה העצמית ובדימוי העצמי
 • בזבוז זמן בחלומות על עתיד טוב יותר ”הלוואי ש…”
 • קבירה עצמית בדברים חסרי תכלית כמו יציאות מרובות עם חברים , קניות , שימוש מופרז באכילה, סמים ואלכוהול
 • צורך בשינוי אך חוסר מודעות והבנה מה לשנות ואיך לשנות
 • חוסר יכולת ומסוגלות אישית לקבל החלטות
 • יצירת תלות באחרים
 • יצירת פער עצום בין רמת הציפיות לבין המציאות
 • פער בין ”המצב הרצוי” לבין ”המצב המצוי”
 • מה תורם לתחושת התקיעות ?

לפני שנבין מה תורם לתחושת תקיעות, בואו ניצור בהירות סביב המונח ”תקיעות”.

ראשית , תחושת תקיעות עוסקת אך ורק בעולמך הפנימי ולא בעולם החיצוני סביבך. העולם הפנימי שלך , הווה אומר אמונות , אמונות מגבילות, ערכים, ציפיות, גישות, בקורתיות, דיעות וכדומה.

אני רואה לנכון להוסיף כי תחושת התקיעות, איבוד התקוה לחיים טובים יותר, וחסך בסביבה אישית תומכת וחיובית היא מחלה שאין לה כל קשר לגיל, גזע, סטטוס או מצב כלכלי.

שנית, כל דבר שאנו חווים בחיים היא למידה , המהווה שיעור לחיים או כמורה לחיים. האדם שאנו פוגשים, האירוע או הסיטואציה באה ללמד אותנו משהו על עצמינו. אף על פי שחלק מן השיעורים יראו לנו כאירועים מאד קשים או סיטואציות שליליות . החיים למעשה הם בית ספר , ובית הספר כל הזמן קיים ופועל.

תחשבו על החיים כמסלול של הצלחה וצמיחה בו אתם נעים מכיתה לכיתה , ומטפסים מהגן לאוניברסיטה. חלק מהאנשים לעולם לא יסיימו את היסודי , הם כל הזמן יחזרו על אותם שיעורים שוב , ושוב ושוב והם יפגשו באותם אנשים או באותם אירועים כפי שחוו בעבר .

הם ישאלו ללא הרף ” למה זה שוב קורה לי” ?


חלק מהאנשים אף יצליחו לעלות לתיכון , כשתכנית הלימודים מעט יותר מאתגרת עבורם אך הם לעולם לא ילמדו שיעורים ברמה גבוהה יותר. כתוצאה מכך, הם לעולם לא יגיעו להבנה גבוהה ולמיקוד בעשיה חיובית שתניב מה שאוניברסיטת החיים מחייבת: מיומנויות , סבלנות, מודעות עצמית , למידה וצמיחה.

ברגע שהצלחת לעלות לאוניברסיטת החיים הבנת ולמדת כי השיעורים המאתגרים והמתקדמים פשוט צפויים להגיע כל הזמן. הגעת להבנה כי את בית הספר של החיים אנו לא מסיימים כל עוד אנו חיים . אנו למעשה רק ממשיכים לנוע לשיעורי הדרכה מתקדמים יותר. החיים הם למידה אינסופית.

אז מה תורם לתחושת תקיעות ?


ישנם מספר גורמים התורמים לתחושת תקיעות או לחשיבה שלילית .

אני בחרתי לחלק אותם לארבעה תחומים עיקריים :

פילוסופית חיים – כיצד אתה בוחר להסתכל על החיים ?

האם אתה אופטימי או פסימי ?

האם אתה נוהג לראות את חצי הכוס המלאה או חצי הכוס הריקה ?


התניה פנימית ותגובתיות לגורמי הסביבה ”הטייס האוטומטי ” השפעה סביבתית של חוויות ראשוניות, ההורים, המשפחה, המורים, הסביבה שבה גדלנו, בית הספר וכו‭ .’‬יש להם השפעה אדירה ומעצבת על מערך האמונות , התודעה, תהליכי קבלת החלטות והתנהגותו של האדם .

חשבו על תגובה אחרונה שלכם כלפי אדם או מול אירוע או מצב שהייתם מעורבים בו.

האם פעלתם מתוך האוטומט שלכם ללא מודעות או מתוך מודעות ?

זאת מיומנות נרכשת ליצור השהיה בין זמן הגירוי לזמן התגובה.


חסך בצמיחה אישית – חסך בצמיחה אישית מותיר אותך ללא מיומנויות וטכניקות להתמודד באפקטיביות עם השיעורים או הדברים שהחיים מציבים בפניך.

איך לצאת מתקיעות מקיפאון לזרימה ?


פעמים החיים מציבים לנו יותר מידי מהמורות , וכך עמידה במקום נראית לנו הדרך הטבעית המאפשרת לנו להיצמד למוכר ולנוח. התחמקות הגנתית וחשש מהתמודדות עשויים לחלוף מעבר לנסיבות המיידיות , אך בינינו לבין עצמינו נוכל להודות כי התנהגות זו אך דוחה את השינוי הדרוש.


מצב המבוי הסתום – התקיעות, הכרחי להתפתחות שלנו. הוא יכול להוביל לדרך הבנה חדשה ולסוג חדש של מידע. התקיעות מזמינה אותנו להשיל את פחדינו ולנוע, להמיר וודאות בפגיעות, רגשנות בעומק רגשי ונוחות העולם המוכר, באנרגיה חדשה של חיים מרגשים ומאתגרים.

כשאנו תקועים, לעתים איננו מצליחים להבין שזהו משבר הכרחי. בלעדיו איננו יכולים לצמוח, להשתנות, ובסופו של דבר לחיות חיים מלאים יותר בכל תחום בחיינו. כדי לצאת מהמבוי הסתום ומהתקיעות עלינו לנוע באופן הדרגתי לעבר מקום חדש בחיינו.

פרופ` טימותי בטלר בספרו ``לצאת מתקיעות`` עוסק במשברים ובדרך לצאת מהם . טימותי בטלר הוא פרופסור מן המניין בפקולטה לעסקים בהרווארד. הוא עוסק בפסיכולוגיה, בפסיכותרפיה ובייעוץ קריירה זה יותר מ 25 שנה.

אחת התובנות החשובות בספר היא שלמשבר יש משמעות , משבר לא מגיע סתם. לפעמים חווית המשבר מכאיבה כל כך, שאנו עלולים לבחור בנסיגה או בהתחמקות. פשוט בוחרים לומר לעצמינו `` תנו לי רק לעבור את זה כדי שאוכל לחזור למה שאני עושה`` או ``אין לי כוחות עכשיו. אני פשוט לא יכול להתמודד עם זה עכשיו`` .

איך בנוי משבר - מה זה משבר יעיל - כיצד לצאת ממשבר ?

הספר לצאת מתקיעות מזמין אותך לבנות באופן עצמאי תוכנית פעולה שתאפשר לך להתקרב לעבודה ולחיים משמעותיים יותר. הספר בנוי כמסע בו נעים דרך רצף של הגות, קריאה ותרגילים שתוכננו להוביל אתכם במעגל המבוי הסתום המלא לחזון עשיר יותר של עבודה וחיים.

פרופ` בטלר מציג את מודל ששת השלבים המאפשר לנו לנהל את המשבר כחלק מתהליך של התבוננות , הבנת הדרך, אתגר ויציאה ביעילות לשלב הבא , כחלק ממסע הקורא לנו ולהתקדם הלאה.

שלב ראשון : הופעת המשבר

שלב זה מתאפיין ברגע בו אנו חשים שהאופן בו אנו מנהלים את חיינו מפסיק לתפקד. משבר להופיע בעקבות מאורע (אובדן או מחלה) או בתור גילויים עדינים של אי שקט , חרדה , שעמום וכמיהה לשינוי .

שלב שני : העמקת המשבר


ניסיונות הכחשה או התעלמות כבר לא עובדים. בנוסף,דפוסים ישנים ובעיות לא פתורות מהעבר מתחילים לצוף . כך, שאם היה נדמה לנו שכבר התגברנו, השתנינו , התחזקנו , והנה אנו שוב למטה.

שלב שלישי : התרסקות


בשלב הזה הכל מתרסק לנו ואנחנו מבינים שכל הדרכים שבעזרתן התמדדנו בעבר לא עובדות יותר. `` לא ניתן להכחיש שהגלגלים שלנו תקועים ממש בבוץ. לכן אנחנו יוצאים מהמכונית , עומדים במקום ומאזינים לצלילי הלילה שמסביבנו`` זה השלב שבו אנו מרימים ידיים , מוותרים על ההגנות הישנות ושואלים בייאוש : ````אז מה עכשיו - ``

שלב רביעי: שינוי נקודת מבט


עצירה , התבוננות , בחינת ``מה לא עובד`` היא המפתח לשלב הרביעי, הפותח . כיוון שההגנות שלנו נפרצו, אנחנו נפתחים למידע חדש , שמגיע בדרכים אחרות כגון : דימויים, חלומות, דמיונות, סימנים, קלפים , אנשים ועוד...אם נדע להקשיב לאלה, נבחין שמשהו חדש צץ באופק.

שלב חמישי : בחינה עמוקה


שלב זה מהווה את תחילת היציאה מהמשבר. שלב זה מאופיין בשלב ההבנה , ההכרה וההבחנה שלמדנו משהו חדש על עצמינו, על הבחירות שלנו, על מה שחשוב לנו. בשלב הזה אנחנו כבר מאד בהירים ומדוייקים ובהירים לגבי עצמינו , ואנו יכולים לזהות בקלות רבה את סוגי העבודות, האנשים, הסביבות ואנשי המקצוע שיקרבו אותנו יותר להגשמה עצמית.

שלב שישי : מעבר לפעולה


טוב ויפה, הבנו והתבוננו וערכנו מיפוי עצמי . אך אין די בהבנה , טוען בטלר . היציאה מהמשבר מתרחשת רק כאשר אנחנו עוברים לפעולה , בין אם היא גדולה (מעבר מגורים, שינוי קריירה, נישואים) או קטנה (שינוי לוח הזמנים היומי).

``אם נתקדם דרך ששת השלבים בכל הכנות והכוח שביכולתינו לגייס`` מסכם בטלר ``נוכל לפרוץ את ההגבלות שהצבנו לעצמינו באופן בלתי מודע. המבוי הסתום ישוב ויופיע , כי משברים הם מבחן לעבודת השיפור העצמי, אך בפעם הבאה נפגוש אותו עם כל מה שצברנו בעבודה הקודמת``שיפוטיות - שיפוטיות , ביקורתיות ומערכת ערכים ואמונות מגבילות כיצד אתה, האנשים בעולמך והעולם צריכים לחוש, להאמין להתנהג. בתחומים כגון : זוגיות, הורות, קריירה, אתיקה, ציפיות, אירועים , הצלחות ו
עוד…