שם:
נייד:
דוא"ל:
נושא הפניה:

הנחיות ועקרונות לעבודה עם קלפים טיפוליים-קלפי הקס"ם


ההנחיות וההעקרונות לעבודה עם הקלפים הינם למטרת הכוונה ראשונית ועל מנת לסייע לכם ליצור אוירה של אמון, שיתוף פעולה ותקשורת פתוחה ביניכם לבין המשתתפ/ים.

בעבודה עם הקלפים , מילים ותמונות , ניתן ליצור בדמיון מעין מודל משולש הנוגע ב-3 קודקודים עיקריים בו זמנית:

  • האירוע/הנושא שכרגע מעסיק את המשתתף מתום תחום כלשהו בחייו (אישי, מקצועי, מערכות יחסים, הורים וילדים )
  • הקלפים שהוא מושך אקראית או בוחר מהחפיסה והמשמעות שהוא מייחס להם, בזמן נתון (עכשיו, אחרי שעה וכו'..) מאחר ובמהלך הזמן עשויה המשמעות להשתנות ולעורר במשתתף זויות ראיה ונקודת מבט שונות.
  • בנוסף, קיים תחום הנקרא הדמות והרקע. נושא המעסיק את המשתתף בעולמו הפנימי , ברמת הצורך או הענין, המופיע לנגד עיניו בצורה מאד מוגדרת הבולטת משאר הדברים שברקע.

בעבודה עם ערימת קלפים גלויים, המשתתף יבחין כי קלפים מסוימים מתוך הערימה בולטים לעיניו במיוחד.  הבולטות יכולה להתאפיין בגודל הדמות בציור או באיור , ביחסים של הדמות עם עצמה או בין דמויות אחרות , יחסים בין הדמות לבין הרקע , הצבעים, הצורה או האינטראקציה המשתקפת בקלף גורמים לעוררות בעולם התוכן הפנימי של המשתתף. באותה מידה, שליפת קלף אקראית והבולטות שתבלוט לעיני המשתתף מתוך האינטראקציה שתופיע בקלף יכולה לחולל ולעורר במשתתף גירוי משמעותי יותר מהגירויים האחרים המופיעים בקלף.

השימוש בקלפים מאפשרים הסתכלות מטאפורית על החיים של המשתתף, ומהווים מעין מראה באמצעותה יכול המשתתף להתבונן על עצמו ולראות את תחומי חייו בדרך אחרת וחדשה. המטאפורה מחד מקרבת אל המציאות הפנימית ומאידך מאפשרת יצירת התנתקות מסוימת והתבוננות בנושא המעסיק את המשתתף מתוך מרחק.

פעולת התנתקות זו מאפשרת למשתתף להתייחס אל הדמות החיצונית וליצור את המעבר בין ''אני'' ל''זה'' היוצרת הגנות על הדימוי שלו ויחד עם זאת מאפשרת תקשורת חופשיה ומשוחררת יותר. כמנחים התפקיד שלנו ליצור קשר בין הקלף לבין עולמו של המשתתף, כלומר ליצור מעבר מתאים בין ה-''זה'' לבין ה''אני"